Tvrtka AMORET DUBROVNIK d.o.o. u likvidaciji je dobila građevinsku dozvolu koja joj omogućuje investiranje u rekonstrukciju postojeće poslovne građevine u Gružu, nekadašnjeg ljetnikovca Kaboga Zec u Heritage (baština) hotel, odnosno građevinu ugostiteljsko-turističke namjene.
Rekonstrukcija će se raditi prema projektu koji je izradio Studio Lacroma arhitektice Ursule Stanić Siništaj.
Građevina će zadržati postojeću visinu, imat će sadržaje koji osiguravaju luksuzan smještaj, te devet soba, s maksimalnim kapacitetom od 30-tak osoba.
Ljetnikovac je 2017. kupila dubrovačka poduzetnica Branka Dabrović koja je i započela s obnovom, koju su prekinule loše godine pandemijskog poslovanja, pa je u jednom trenutku ova građevina bila ponuđena i na tržištu nekretnina, no čini se kako se čitava stvar ipak povoljno “rasplela” pa su se stekli i uvjeti da se počne s ozbiljnom rekonstrukcijom i prenamjenom. Ljetnikovac koji je, pretpostavlja se, izgrađen negdje u 16. stoljeću doživio je tijekom stoljeća brojne preinake i devastacije.
U građevinskoj dozvoli može se pročitati nešto detaljniji opis budućeg izgleda i sadržaja nekadašnjeg ljetnikovca.
(…)
Postojeća poslovna građevina LJETNIKOVAC KABOGA ZEC je poluugrađena građevina pravokutnog oblika s okomito postavljenim orsanom u zapadnom dijelu građevine.
Sastoji se od tri etaže – prizemlja, kata i potkrovlja (P+1+Pk), a okomito postavljeni nekadašnji orsan, kao i nekadašnja vodosprema na istočnom pročelju na razini je prizemlja. Visina vijenca iznosi 8,07 m. Pristup je osiguran s glavne gradske ulice – Ulice pape Ivana Pavla II.
Glavni ulaz u građevinu je u nivou prizemlja, na zapadnom ogradnom zidu. Glavnim
projektom planira se rekonstrukcija i adaptacija postojeće poslovne građevine u građevinu
ugostiteljske namjene – HOTEL BAŠTINA (HERITAGE). Broj planiranih soba u ovom hotelu je 9 (devet). Prenamjenom će se, već dugo zapostavljena i devastirana povijesna građevina, sanirati, obnoviti i urediti kako njeni unutarnji sadržaji , tako i vanjski vrtni sadržaji. Orijentacija građevine je prema zapadu. Vertikalna komunikacija između etaža ostvaruje se preko postojećeg jednokrakog unutarnjeg kamenog odnosno drvenog stubišta.
Oblikovno, zgradi se zadržavaju postojeći gabariti i etažnost. Svi povijesni kameni
elementi, kako na pročelju tako i u unutrašnjosti građevine će se restaurirati i prezentirati.
Izvoran oblik svodova će se zadržati na svim zatečenim mjestima, a na nekim mjestima gdje je linija svoda narušena neprimjerenim djelovanjem tijekom povijesti, isti će se primjerenim konzervatorskim metodama obnoviti.
Sva vanjska kao i unutarnja stolarija biti će drvena, oblikovan po uzoru na izgled nekadašnjih stolarskih oblikovnih detalja. Prizemlje građevine se trenutno sastoji od visokim kamenim zidom – od strane ulice (prometnice) – ograđenog ulaznog vrta, te glavnog ulaza u građevinu, koja u prizemlju ima predvorje s kamenim skalama te ulaz u dvije sobe u prednjem dijelu te dvije manje prostorije u stražnjem dijelu. Na sjevernom dijelu nekadašnji je orsan iz kojeg se stražnjim ukopanim prostorima pristupa spremištima i nekadašnjoj cisterni.
Glavnim projektom zapadni ulazni vrt planira se urediti, kako oblikovno tako i hortikulturno, zadržavajući postojeće visine i oblike.
Prizemlje građevine planira se organizirati na način da će se sastojati se iz dva dijela – restorana (s 44 sjedeća mjesta) i pratećih prostorija s kuhinjom u sjeverozapadnom dijelu građevine te dijela prizemlja koji čini ulaz u samu građevinu budućeg heritage hotela.
U dijelu prizemlja koji čini nekadašnji orsan ljetnikovca građevine planira se smještaj restorana s točionikom, a u stražnjem dijelu prateće prostorije, u nekadašnjoj cisterni, smještaj sanitarnih prostorija sa skladištem i kuhinjom.
U jugozapadnom dijelu prizemlja planira se smještaj ulaznog predvorja s recepcijom i
prostorom za sjedanje te dvije spavaće sobe sa kupaonicama. Uz prostor recepcije planiraju se i dvije manje pomoćne prostorije tehničkih sadržaja (praonica i tehnička soba, te wc).
Postojeće, dobro očuvano kameno stubište koje se nalazi uz sjeveroistočno pročelje, zadržat će se u svom izvornom obliku, po potrebi tešelirati na mjestima oštećenja i u cjelini
prezentirati, ono vodi na kat. Trenutno, na katu prostorije nisu do kraja definirane, nemaju
nikakvih zatvora te su od hodnika sa stubištem odijeljene ytong blokovima s vertikalnim
horizontalnim AB serklažom u čijim zidovima su ugrađena tri kamena portala. Sjeveroistočni, na vodospremu, tijekom vremena dograđeni prostor potpuno je otvoren, bez otvora i bez krova.
Sjeverozapadna taraca s karakterističnim lukom jedan je od najljepših dijelova građevine.
Prijedlogom rješenja uz stubište se planira hodnik iz kojeg se ulazi u tri sobe sa kupaonicama, te prostor lounge bara koji je orijentiran prema sjeverozapadnoj taraci iznad
orsana.
U prostorijama smještenim u sjeveroistočnom dijelu kata, koji je tijekom vremena
naknadno dograđen, a nalazi se neposredno iznad nekadašnjeg bunara, planira se prostor SPA zone s teretanom i pratećim sadržajima. Taj prostor je trenutno otvoren bez krova te je dijelom zidan kamenom i opekom s dva manja otvora prema sjeveru te jednim vratima prema istoku i dodanog dijela izvedenog u betonu sa visokim velikim prozorima. Isti se planira preoblikovati na način da će se neki prozori proširiti na postojeću mjeru (sjeverni prozori), jedna istočni prozor će se zatvoriti, a svi visoki prozori svest će se na manju mjeru i dobiti će kamene igle. Trenutna komunikacija s potkrovljem nije moguća iako je nekad postojalo drveno stubište (vidljiv obris stubišta na sjeveroistočnom zidu kata građevine).
U potkrovlju su izvedena tri belvedera sa jugozapadne strane i dva belvedera sa jugoistočne strane krovišta. Komunikaciju kata i potkrovlja omogućiti će se izradom drvenog stubišta sa metalnom podkonstrukcijom i ogradom.
U potkrovlju građevine, se planira smještaj četiri sobe sa kupaonicama. Belvederi na prednjem pročelju se ukidaju te se planiraju ugraditi krovni prozori – ”abaini”. Na stražnjem pročelju se zadržavaju zatečeni balvederi kojima se dodaje još jedan. Zatečena, od konzervatorskog ureda u Dubrovniku odobrena (Klasa: UP/I-612-08/17-04/2587, UrBroj 530-04-02-17/1-17-02 od 4.prosinca 2017.) međukatna spregnuta konstrukcija se zadržava te se novi slojevi poda prilagođavaju novim visinama. Zatečena, od konzervatorskog ureda u Dubrovniku odobrena (Klasa: UP/I-612-08/17-04/2587, UrBroj 530-04-02-17/1-17-02 od 4.prosinca 2017.) drvena krovna konstrukcija sa belvederima se zadržava te će se ista obložiti svim potrebnim izolirajućim slojevima i završno obložiti sa kupom kanalicom. Sve limeni horizontalni i vertikalni obrubi i kanali izraditi će se iz bakrenog lima.
Maksimalan broj korisnika u građevini je oko 30.
(…)