Sjetne žene raguzejske posljednja je ovogodišnja premijera na Dubrovačkim ljetnim igrama u režiji intendantice Dora Ruždjak Podololski, koja se ovim djelom simbolično oprašta od dubrovačke publike. Nadamo se, ne zadugo.
Što nas čeka na pozornici na Gracu u četvrtak, 17. kolovoza na premijeri? Djelomično su nam otkrile glumice. Njih devet, koje su utjelovile iznimne, hrabre žene, koje su u svom vremenu, od 14. do 20. stoljeća, prkosile predrasudama i onoj poznatoj uzrečici koju i danas često čujemo: “što će selo/Grad reći”.
Bit će zanimljivo vidjeti kako je autorski tim posložio sve te iznimne, pomalo tužne, ali i nevjerojatne priče rijetkih Dubrovkinja, koje su ostavile pečat svog života u svojim djelima, gradskim legendama, ali i u arhivskoj građi, koju je pomno proučila autorica teksta Marijana Fumić.
Provest će nas tako devet žena i jedan muškarac, koji glumi sve njihove muške partnere, Marin Klišmanić (koji se nije pojavio na konferenciji), kroz biografije plemkinje, pekarice, pastirice, lihvarice, glazbenice, slikarice, preljubnice…
Gloria Dubelj utjelovit će Filipu Menčetić, plemkinju podrijetlom iz Kotora, koju su s 15 godina udali u bogatu plemićku obitelj iz Dubrovnika. Iako je položaj žene u 14. stoljeću, kad je Filipa živjela, bio nezahvalan, ona je u dubrovačkoj povijesti ostala poznata kao sposobna lihvarica te vlasnica brojnih nekretnina u Gradu, okolici i u Veneciji. Današnjim rječnikom rečeno: vrlo uspješna poslovna žena. Naslućujemo da to nije jedina njezina odlika, no više ćemo saznati u predstavi.
Anica Kontić igra hodočasnicu Marušu iz Dubrovnika, 19-godišnjakinju iz 14. stoljeća, koju su njezina majka i susjeda poslale na hodočašće brodom u Svetu Zemlju. Je li Maruša svojom voljom ili prisilom pošla? To ne znamo. Ali je na tom putu doživjela brojne zgode i nezgode, koje će nam ispričati u predstavi, a saznat ćemo i je li na hodočašće išla iz vjerskih ili nekih drugih razloga.
Nataša Dangubić odigrat će ulogu Mare Gučetić, dubrovačke plemkinje iz 16. stoljeća, manje poznate prijateljice Cvijete Zuzorić. Ona je, među ostalim, vrlo hrabro, kad su njezinu prijateljicu prognali iz Grada, odlučila napisati pismo u obranu svih žena i protiv zlih gradskih jezika, koji su je otjerali.
-Odavno nisam bila ovako iskreno oduševljena ulogom koju igram. Imam istinsko divljenje prema toj ženi koja je postojala, i koja je napravila tako hrabar čin, kazala je na konferenciji za novinare Nataša.
Nikolina Prkačin dočarat će nam život pekarice Nike Našimoke iz 18. stoljeća, koja je vodila vlastiti samostalni obrt.
-Bila je i izuzetno temperamentna, a puno informacija o njezinom životu je Marijana izvukla iz sudskih spisa. Nekad je tužila, nekad su je tužili. Nekad je bila nasilnica, nekad žrtva, nekad i u zatvoru, a postoji i indicija da je bila i špijunka. Iza sebe je, u oporuci sinu, ostavila nekoliko imanja, veliku donaciju za bolnicu za siromašne, zlatne relikvije po dubrovačkim crkvama, 1 000 dukata za mise za njezinu dušu, ali i novac položen u 9 različitih rimskih banaka. To govori dosta o jednoj dubrovačkoj pekarici, rekla je na predstavljanju Prkačin.
Lidija Penić-Grgaš tumači Pavlu Ćelović.
-Mislim da je Pavle bila jedna rokerica, jer je bila žena, majka, ubojica, preljubnica i dvostruka pobjednica. Bila je pučanka, imala je dva ljubavnika, plemića, Franu Lukova Bonu i Toma Marka Basellija, koji su ubili njezinog muža i skupa s njome pobjegli brodom na Korčulu. I bez obzira na sve to, ona se uspjela za 13 godina vratiti u Dubrovnik i imala je čak petero djece, kazala je Penić-Grgaš o svojoj ulozi.
Lucija Rukavina utjelovit će mladu pastiricu s Ilijine glavice Luciju Miladinović, koja nije puno birala, a kojoj se “život jednostavno dogodio”.
Lana Meniga igra Anicu Bošković rođenu 1714. u Dubrovniku u kojem je živjela do kraja svoga života.
-Ona je najmlađa sestra Ruđera Boškovića. Nije se udavala, nije imala djece, ali je zato prva hrvatska ženska autorica, kojoj je djelo objavljeno za života, kazala je kratko Meniga.
Iva Kraljević odigrat će Jelenu Pucić Sorkočević, ženu, majku, Dubrovkinju, koja se svojom biografijom itekako istaknula i omogućila nam je, kaže Kraljević, kao i sve ove ostale žene, zanimljivu predstavu.
Nataša Kopeč utjelovit će dubrovačku slikaricu 20. stoljeća i prvu kubističku slikaricu u Hrvatskoj Jelenu Dorotku Hofmann, koja je, silom prilika, u Gradu bila više poznata kao oriđino. Živjela je nekonvencionalnim, autentičnim životom, bez kompromisa.
Sve će se ove žene iz različitih povijesnih razdoblja zajedno naći na sceni na Gracu, a to će im omogućiti, kaže Marijana Fumić, magija kazališta.
– Sjetne žene raguzejske trebale su biti autorski projekt, u smislu potpuno slobodne strukture i istraživačkog modaliteta koji se uspostavlja između autorskog tima i glumaca, a ovih predivnih devet glumica izabrane su kao reprezentacija hrvatskog glumišta, onoga koje jest i onog koje će to tek postati.
Nekako se u procesu, u kojem smo podijelili uloge žena našim interpretkinjama, prema njihovom izričaju, zasadama i auri, iznjedrilo da će autorica teksta biti Marijana Fumić, koja je opsežnu građu o ženama u dubrovačkoj povijesti od 13. do 20. stoljeća proučavala i radeći na predstavi Glava lava.
Ovo je priča o devet izuzetnih žena; Sjetne žene raguzejske parafraza su Shakespearova naslova Vesele žene windsorske te predstava nema nužno veze sa sjetom, ali ima veze sa ženama – istaknula je redateljica predstave Dora Ruždjak Podolski.
Uz redateljicu Doru Ruždjak Podolski, autorski tim čine i dramaturginje Marijana Fumić i Stela Mišković, scenograf Stefano Katunar, kostimografkinja Manuela Paladin Šabanović, suradnik za scenski pokret Saša Božić, skladatelj Maro Market, oblikovatelj svjetla Elvis Butković, jezični suradnik Maro Martinović te inspicijent Roko Grbin.
-Meni je zbilja prekrasna ta građa koja me dočekala i zahvaljujem svim znanstvenicima koji su se bavili dubrovačkom poviješću i konkretno ovim ženama o kojima ćemo govoriti. Moje istraživanje se uglavnom temelji na njima, a tekst koji je nastao, nastao je kao inspiracija s ovim glumicama. Trudila sam se da ostanemo vjerni ženama, kojima se bavimo jer sve one su bile stvarne žene – kazala je o procesu istraživanja i pisanja teksta autorica Marijana Fumić.
Donator predstave dugogodišnji je partner festivala, OTP banka, a prilikom predstavljanja premijere direktorica Poslovnog centra Dubrovnik i južna Dalmacija Josipa Vodenac uručila je donacijski ček u vrijednosti od 24.000 eura ravnateljici Dubrovačkih ljetnih igara Ivani Medo Bogdanović.
– Izuzetno smo ponosni na suradnju OTP banke i Dubrovačkih ljetnih igara i što pomažemo u realizaciji ovog prestižnog kulturnog događaja i za Dubrovnik i za Hrvatsku u cjelini već više od tri desetljeća. Kao banka koja je duboko vezana uz dubrovački kraj, osobito nam je drago što i ove godine podupiremo dramsku premijeru koja traga za obrisima svakodnevnog života dubrovačke zajednice i fokusira se na život žena u doba Republike, zaključila je Josipa Vodenac.
Ulaznice za predstavu Sjetne žene raguzejske, koja će se igrati od 17. do 21. kolovoza, dostupne su preko festivalske mrežne stranice www.dubrovnik-festival.hr ili servisa www.ulaznice.hr, na blagajni u Festivalskoj palači (Od Sigurate 1) svakim danom od 9 do 21:30 te ispred zgrade DTS-a (Vukovarska ulica) od ponedjeljka do petka od 10 do 17 sati.