Tijekom proljeća 2023. na sjevernoj hemisferi nekoliko je regija diljem svijeta bilo pogođeno značajnim šumskim požarima, a neki od njih čak su obarali rekorde. Epizode u Španjolskoj, Kanadi i Rusiji bile su posebno relevantne za ovo doba godine. Služba za praćenje atmosfere Copernicus (CAMS) prati intenzitet šumskih požara i njihove emisije u atmosferu te predstavlja izvješće o trenutnim uvjetima prije početka borealnog ljeta.
Šumski požari u rano proljeće u Španjolskoj
Sezona šumskih požara na sjevernoj hemisferi rano je započela, sa značajnim šumskim požarima u Španjolskoj u ožujku. Od 23. ožujka znanstvenici iz CAMS-a pratili su značajnu aktivnost požara u različitim regijama Španjolske, pogađajući uglavnom Valenciju s daljnjim požarima u Asturiji i Cantabriji, ali manjeg intenziteta od onih u Valenciji.
GFASv1.2 Ukupna procijenjena emisija ugljika u ožujku za Španjolsku.
Rezultat ovih šumskih požara u Španjolskoj su najviše zabilježene razine emisija za ovaj mjesec, na razini šumskih požara iz 2012. Šumski požari takvih razmjera neuobičajena su pojava ovako rano u godini. Podaci s Copernicusa istaknuli su kako je opasnost od požara povećana visokim temperaturama i suhim uvjetima koji su zahvatili kontinent tijekom prethodne zime.
Šumski požari u Euroaziji i rekordne emisije u Kanadi
Sezonski požari tijekom ožujka, travnja i svibnja u Srednjoj Americi bili su malo iznad prosjeka, i rezultirali su stupovima dima koji su se prenijeli u Sjevernu Ameriku i Sjeverni Atlantik.
Značajni šumski požari dogodili su se tijekom svibnja u dvije različite regije sjeverne hemisfere: jedna u Euroaziji, a druga u zapadnoj Kanadi. Šumski požari u Euroaziji pogodili su Kazahstan, Mongoliju i neke pogranične regije Rusije uključujući Kurgan, Tyumen, Omsk i Novosibirsk. Požari u ovoj regiji gorjeli su visokim intenzitetom, iznad prosjeka 2003.-2022., a u nekim regijama njihove ukupne procijenjene emisije za mjesec bile su usporedive sa svibnjem posljednjih godina.
GFAS v1.2 lokacije aktivnih požara i snaga zračenja vatre iznad Kanade tijekom svibnja 2023.
Tijekom svibnja 2023. šumski požari velikih razmjera divljali su širom zapadne Kanade. CAMS-ovi dnevni podaci o ukupnoj snazi zračenja vatre (FPR) pokazuju značajnu aktivnost šumskih požara u Britanskoj Kolumbiji, Alberti, Saskatchewanu i sjeverozapadnim teritorijima od početka svibnja, s povećanjem aktivnosti istočnije u Ontariju i Novoj Škotskoj krajem mjeseca. Osim toga, CAMS je pratio značajne emisije ovih šumskih požara, s dalekosežnim prijenosom preko Sjeverne Amerike i Atlantskog oceana, a koji je dosezao čak do Skandinavije i Arktičkog oceana. Kanada je dosegla jednu od najvećih zabilježenih emisija za mjesec svibanj, srušivši ukupne rekorde u Britanskoj Kolumbiji, Saskatchewanu, Sjeverozapadnim teritorijima i Novoj Škotskoj.
Tijekom mjeseca situacija u Saskatchewanu bila je posebno ekstremna, s obzirom na to da je prethodni rekord emisije za ovu regiju u jednom svibnju iznosio 2 megatone, dok su u svibnju 2023. godine imali preko 23[MI5] megatone.
Mark Parrington, znanstvenik CAMS-a, komentira: „Kako se sjeverna hemisfera približava ljetu, očekuje se da će se varijable povezane s povećanjem rizika od šumskih požara pogoršati, poput visokih temperatura i osobito sušnih uvjeta. Praćenje ovih varijabli i razvoja šumskih požara ključno je za razumijevanje temeljnih uzroka i utjecaja na atmosferu kako bi se poduzele odgovarajuće mjere.”
CAMS, koji provodi Europski centar za srednjeročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje Europske unije, prati šumske požare i njihove emisije tijekom cijele godine i daje podatke o ovoj temi putem svog Globalnog sustava asimilacije požara (GFAS). Ovaj se sustav temelji na satelitskim promatranjima aktivnih požara i Fire Radiative Power (FRP), mjeri intenziteta požara, za procjenu emisija ugljika i širokog raspona onečišćivača zraka koji čine dim, a pruža skup podataka za 20 godina.
FOTO: Ilustracija