Mladi dirigenti i ove se godine usavršavaju kroz šest dana Međunarodnog seminara orkestralnog dirigiranja s glasovitim maestrom Urošem Lajovicem i Dubrovačkim simfonijskim orkestrom. Seminar traje od 10. do 15. travnja, jedanaest je polaznika, a po prvi put veći broj čine – dirigentice! Stižu iz Hrvatske, Španjolske, Portugala, Srbije, Slovenije i Njemačke, a jedna polaznica čak i iz Kanade.
Seminar je organiziran u suradnji Fonda Lovro i Lilly Matačić i Dubrovačkog simfonijskog orkestra. Fond Lovro i Lilly Matačić utemeljen je 1987. u skladu s oporučnom željom maestra Lovra Matačića i njegove supruge Lilly. Kao neprofitna udruga provodi u djelo brojne aktivnosti kojima je zajednički cilj njegovanje i širenje utjecaja umjetničkog, kulturnog i društvenog naslijeđa Lovra Matačića. Stipendiranjem i nagrađivanjem talentiranih mladih dirigenata, podupiranjem njihova usavršavanja u zemlji i inozemstvu te organiziranjem velikog međunarodnog dirigentskog natjecanja svake četiri godine (od 1995.), Fond je u neprestanom kontaktu s novim naraštajima glazbenika, te izravno sudjeluje u njihovu umjetničkom stasanju.
Lovro Matačić (1899. – 1985.) do danas je ostao najveći hrvatski dirigent, čiji je mnogostruki talent, često i u nepovoljnim društveno-političkim okolnostima, uspijevao zasjati kao iznimna vrijednost koja uvijek pronalazi prostor za realizaciju. Ravnao je orkestrima poput Berlinske filharmonije i Londonske filharmonije, Clevelanskog orkestra, Bečkih simfoničara, Češke, Berlinske i Münchenske filharmonije, nastupao u Bavarskoj državnoj operi, Berlinskoj državnoj operi, bečkoj Državnoj i Volksoperi, Lyric operi u Chicagu, Teatru Colón u Buenos Airesu, bečkom Musikvereinu, milanskoj Scali, Rimskoj operi, sudjelovao u žiriju Karajanova dirigentskog natjecanja, surađivao s Wielandom Wagnerom u Bayreuthu, bio šef dirigent Nacionalnog orkestra Opere iz Monte Carla i počasni šef dirigent Simfonijskog orkestra NHK iz Japana – a to su samo neki od njegovih poslijeratnih postignuća u svijetu. U domovini je uveo brojne repertoarne novosti i visoke standarde glazbene prakse, obilježio tri desetljeća Dubrovačkih ljetnih igara, ostvario niz ambicioznih planova kao šef dirigent Zagrebačke filharmonije te se zalagao za domaće suvremene skladatelje, uvrštavajući ih nerijetko i na programe svojih inozemnih nastupa. Njegovu doprinosu hrvatskoj glazbenoj sceni treba pribrojiti i oporučno izraženu želju za osnivanjem Fonda Lovro i Lilly Matačić.
Na ovogodišnjem seminaru, polaznici će se usavršavati kroz četiri djela: uvertira opere Oberon C.M. von Webera, uvertira Mozartove Čarobne frule, zatim Beethovenova uvertira Leonora br. 3 te Mendelssohnova Simfonija br. 4 tzv.„Talijanska“.
Publika će imati priliku vidjeti nastupe svih polaznika na završnom koncertu seminara u subotu, 15. travnja u Slanici s početkom u 20 sati.