Dubrovačko-neretvanska županija i Regionalna agencija DUNEA ugovaraju osam strateških projekata vrijednih 34.891.184,60 kuna kroz Program prekogranične suradnje Italija – Hrvatska 2014-2020.
Odobreni su projekti AdriaClim, ARGOS, CASCADE, MARLESS, STREAM i SUSPORT u kojima Dubrovačko-neretvanska županija ima ulogu partnera, dok je u projektu TAKE IT SLOW nositelj cjelokupnog projekta s partnerima iz Hrvatske i Italije. Vrijednost navedenih projekata za područje Dubrovačko-neretvanske županije iznosi 23.032.044,89 kuna, a prijavu i razradu projektnih aktivnosti svih projekta pripremala je Regionalna agencija DUNEA.
Uskoro se očekuje i odobrenje 11.859.139,71 kuna vrijednog projekta FIRESPILL čiji je cilj razvoj prekograničnog sustava suradnje u slučajevima prirodnih katastrofa, a kojim će se među ostalim izgraditi i opremiti vatrogasni dom u Kuli Norinskoj.
‘Hrvatske i talijanske regije, među kojima je i Dubrovačko-neretvanska županija, zajednički su definirale projekte od strateške važnosti za obje zemlje. Ekološki problemi, problemi požara i poplava, onečišćenja na moru, otpada u moru zaista ne poznaju administrativne granice zemalja. Provedbom ovih projekata ostvarit ćemo dugoročnu viziju razvoja u čijem se fokusu nalazi održivo iskorištavanje i stvaranje dodatne vrijednosti kulturnih i prirodnih resursa, kako naše tako i talijanske strane,’, istaknuo je župan Nikola Dobroslavić.
Dubrovačko-neretvanska županija nositelj je projekta TAKE IT SLOW u sektoru prirodne i kulturne baštine, kojim će se uz razvoj, upravljanje i promociju Jadrana kao održive i cjelogodišnje zelene destinacije, uspostaviti i moderni multimedijalni interpretacijski centar mediteranske baštine u Kneževom dvoru u Stonu. Vrijednost projekta za Dubrovačko-neretvansku županiju iznosi 6.597.455,70 kuna.
U sektoru prilagodbe klimatskim promjenama odobren je projekt AdriaClim na kojem je Županija partner i na raspolaganju ima 2.121.405,00 kuna za planiranje strategije prilagodbe klimatskim promjenama u urbanom obalnom i morskom području. Fokus projekta je problematika podizanja razine mora, stoga će se radi senzibiliziranja javnosti, urediti plaža u vali Slano kao održiva, moderna i energetski učinkovita plaža.
Kroz projekt ARGOS, odobren kroz strateški prioritet ribarstvo i akvakultura, u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku, pružit će se podrška školjkarima kroz nabavu specijalizirane opreme za uspostavu Centra za školjkarstvo na Bistrini kao znanstveno istraživačkog centra i prvog mrijestilišta za školjkaše na ovom području, a sve u svrhu zajedničkog i održivog upravljanja zaštite morskih resursa i biološke raznolikosti u Jadranskom moru. Iznos za provedbu aktivnosti Dubrovačko-neretvanske županije je 3.107.535,72 kuna.
Poboljšanje uvjeta zaštite okoliša i bioraznolikost obalnih i morskih ekosustava ostvarit će se projektom CASCADE koji će koordiniranim akcijama procijeniti ranjivost kopnenog, obalnog i morskog okoliša s konačnim ciljem obnove ugroženih vrsta na području Ušće Neretve. Uz navedeno će se, u svrhu sprečavanja rizika od onečišćenja mora i djelovanja u ekstremnim uvjetima, nabaviti oprema za stručne službe, ronioce i vatrogasce, te će se obnoviti i opremiti postojeći županijski brod. Ukupna raspoloživa sredstva Županije iznose 1.821.600,00 kuna.
U sektoru sprječavanja rizika od poplave Dubrovačko-neretvanskoj županiji odobreno je 5.869.476,20 kuna za projekt STREAM kojim će se uspostaviti Monitoring centar u Opuzenu za jačanje pripremljenosti, sprječavanje opasnosti i smanjenje štete nakon katastrofe. Također, službe za spašavanje će se modernizirati novom opremom za djelovanje i ublažavanje ove prirodne nepogode, za koju je područje doline Neretve identificirano kao jedno od najosjetljivijih područja Republike Hrvatske.
Za poboljšanje kvalitete, sigurnosti i ekološku održivost usluga pomorskog i obalnog prometa lučkim upravama u Dubrovniku i Pločama, Dubrovačko neretvanskoj županiji je na raspolaganju 1.973.400,00 kuna odobrenih kroz projekt SUSPORT. Projekt doprinosi koordinaciji i suradnji između dionika u pomorskom prijevozu te stvara preduvjete za poboljšanje koncepta održivosti u lukama, razvoj alternativnih goriva i energetsku učinkovitost.
Regionalna agencija DUNEA partner je u projektu MARLESS iz sektora zaštite okoliša sa strateškim ciljem smanjenja problema otpada u moru. Među mnogobrojnim aktivnostima integriranog prekograničnog upravljanja obalnim i morskim otpadom, planira se u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku razviti robot s ciljem prikupljanja plutajućeg otpada s površine mora u dubrovačkom akvatoriju. Ukupna raspoloživa sredstva za Regionalnu agenciju DUNEA iznose 1.541.172,27 kuna, dok je budžet Sveučilišta u Dubrovniku 3.029.017,20 kuna.
‘Svi prijavljeni projekti uspješno su prošli fazu evaluacije. Zajednički je to uspjeh DUNEA-e i Dubrovačko-neretvanske županije koji će podržavati suradnju preko Jadranskog mora s ciljem povećanja prosperiteta i potencijala plavog razvoja navedenog programskog područja. Namjera je koristiti prirodno i kulturno nasljeđe kao pokretač održivog teritorijalnog razvoja Hrvatske i Italije, kao nastavak uspješne suradnje’, zaključila je Melanija Milić, ravnateljica Regionalne agencije DUNEA.
Planirano trajanje projekata je tri godine, a iznos od 34.891.184,60 kuna koji će se uložiti u Dubrovačko-neretvansku županiju sufinancira se 85% iz Europskog fonda za regionalni razvoj