Predstavnici Regionalne agencije DUNEA sudjelovali su na stručnom skupu “Klimatske promjene i fenomen zaslanjenja vode i tla” koji je održan u sklopu projekta SeCure (Saltwater intrusion and climate change: monitoring, countermeasures and informed governance) u organizaciji Hrvatskih voda.
Događaj je okupio predstavnike Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatskih voda, Vodoprivrednog projektnog biroa, Agronomskog fakulteta u Zagrebu te brojne zainteresirane posjetitelje iz područja poljoprivrede, građevinarstva i zaštite okoliša.
Stručni skup je otvorio poznati klimatolog Krešo Pandžić koji je govorio o šestom klimatskom izvješću o stanju klime i njezinim projekcijama do kraja 21. stoljeća. Evidentno je da klimatske promjene već utječu na ljude, ekosustave i životne uvjete širom svijeta. Nakon toga, stručnjak za hidrotehmiku Josip Rubinić prezentirao je vodne resurse u slivu Neretve i utjecaj klimatskih promjena, dok je hidrogeolog Josip Terzić govorio o utjecaju morske vode na krške vodonosnike.
Profesor Davor Dolar prezentirao je tlačne membranske procese za ublažavanje klimatskih promjena. Zbog sve strožih zakonskih regulativa poseže se za novim i modernijim tehnologijama obrade otpadnih voda. Membranski procesi kao što su membranski bioreaktor, nanofiltracija i reverzna osmoza postaju sve popularnije i prihvaćenije metode obrade otpadnih voda.
Stučni skup zatvorili su predstavnici FGAG-a Veljko Srzić i Iva Aljinović koji su dio projektnog konzorcija projekta SeCure i nazočnim su predstavili modelske analize obalnog vodonosnog sustava doline Neretve i implementaciju potencijalnih mitigacijskih mjera.
Uz Regionalnu razvojnu agenciju Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA i Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, u projektu sudjeluju partneri iz Italije: Sveučilište u Padovi, Nacionalno vijeće za istraživanja (CNR) i Regija Veneto te partneri iz Hrvatske: Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu kao i Hrvatske vode. Projekt je vrijedan 600 tisuća eura i ugovoren je u sklopu programa Interreg Italy – Croatia uz stopu sufinanciranja bespovratnih sredstava od 85 posto. Proračun Regionalne agencije DUNEA iznosi 57.142,86 eura.