Povodom gradnje iza Robne kuće Minčeta otvorenim pismom javnosti obratila se prostorna brand ekonomistica i stručnjakinja za urbani razvoj dr.sc. Marina Pavković. U pismu između ostalog navodi kako je Dubrovnik pretrpio previše nasilja nad prostorom, ali kako je i zakašnjela reakcija bolja od nikakve. – Iz pozicije prostornog brandinga, koji je moj znanstveni i stručni interes, intervencije poput ove iza robne kuće Minčeta, imaju negativan utjecaj na konkurentni identitet Dubrovnika – piše Pavković.
-Fotografija betonskog mastodonta i ambijentalno nasilje nad „zaštićenom“ secesijom pod njim, jedan je od najboljih primjera prostornog zlostavljanja Dubrovnika. Pučki rečeno, ako su neke građevine „šaka u oko“ ovaj primjer gradnje je doslovce „šaka u želudac“. Vjerujem da ste svjesni da živite u urbanističkom oksimoronu u kojem se gramzivom gradnjom vaš jedinstveni grad doslovce raspada.
Svi uvaženi gradonačelnici grada Dubrovnika, kada su se kandidirali na to časno mjesto, znali su kakvom vrijednošću će upravljati. I dok im je gradski parac Sv. Vlaho u ruke polagao grad, kao što ga stoljećima stavlja u ruke njihovih prethodnika, znali su da preuzimaju stopostotnu odgovornost. Znali su da je na kocki sadašnjost i budućnost Dubrovnika, grada jedinstvenog na svijetu, a tako bezočno izloženog legalnoj „divljoj“ gradnji i krajnjoj devastaciji. Žao mi je to zaključiti, ali svi ti suvremeni knezovi grada Dubrovnika, ostat će zabilježeni kao alkemičari inverzne sposobnosti da čisto zlato pretvore u običan metal.
Dubrovnik je pretrpio i previše nasilja nad prostorom, no i zakašnjela reakcija bolja je od nikakve. Najveće dobro po grad bi bio čelni čovjek grada koji bi za svoj predizborni program, u izborima koji su slijedeće godine pred vama – obećao da neće graditi ništa. Takvog birajte.
Iz pozicije prostornog brandinga, koji je moj znanstveni i stručni interes, intervencije poput ove iza robne kuće Minčeta, imaju negativan utjecaj na konkurentni identitet Dubrovnika i dugoročno poništavaju rojalitete dubrovačke kulturne prošlosti i tantijeme budućnosti. Želim vam da ustrajete u očuvanju autohtonosti Grada. Uz vas, građanke i građane Dubrovnika, to je najvrijednije što imate.
U želji da javno dobro i javni interes ponovo postanu dubrovačka mantra, koja vas je očuvala stoljećima, sve vas toplo pozdravljam – napisala je u otvorenom pismu dr.sc. Marina Pavković, prostorna brand ekonomistica i stručnjakinja za urbani razvoj.