Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture objavilo je dodatna pojašnjenja i upute, vezane za primjenu Odluke o privremenoj zabrani prelaska preko graničnih prijelaza Republike Hrvatske, te Odluke o izmjenama i dopuni iste odluke od 9. svibnja 2020.
Prelazak državne granice hrvatskih i stranih pomoraca
- Hrvatski pomorci koji se nakon iskrcaja u bilo kojoj državi svijeta vraćaju u Republiku Hrvatsku ne moraju više provoditi mjeru samoizolacije.
- Zadnjim izmjenama omogućen je ukrcaj svih stranih državljana na brodove trgovačke mornarice i jahte koje se nalaze na vezu, u raspremi ili mirovanju u Republici Hrvatskoj.
- Strani državljani, članovi posade nakon što se ukrcaju na brod ili jahtu također ne moraju provoditi mjeru samoizolacije na tom plovnom objektu.
- Stranim državljanima članovima posada brodova i jahti koji se već nalaze u lukama Republike Hrvatske omogućit će se ulazak u Republiku Hrvatsku sukladno propisima koji reguliraju obavljanje nadzora državne granice.
- Pomorskim agentima, koji nakon iskrcaja u Republici Hrvatskoj, organiziraju povratak pomoraca iz trećih država u njihovu domovinu, preporuča se unaprijed osigurati potrebe vize s duljim rokom trajanja. Kod organizacije putovanja dužni su voditi računa o eventualnim ograničenjima u svim tranzitnim državama kako bi povratak bio obavljen u što kraćem vremenskom periodu.
Dolazaka stranih državljana vlasnika jahti i brodica koje se nalaze u Republici Hrvatskoj
- Ova uputa se primjenjuje za jahte i brodice na kojima je moguć smještaj i višednevni boravaka.
- Strani državljani koji su vlasnici jahti i brodica koje se nalaze u Republici Hrvatskoj mogu preći državnu granicu uz predočenje dokumentacije kojom se dokazuje vlasništvo plovila, dokumentaciju kojom dokazuju da su korisnik plovila (ugovor o zakupu ili ugovor o leasingu). Uz dokumentaciju kojom se dokazuje vlasništvo plovila potrebno je dostaviti ugovor o vezu i/ili potvrdu luke nautičkog turizama da se plovni objekt nalazi na vezu u toj luci.
- Za plovila u vlasništvu pravne osobe, strani državljani koji dokažu da su vlasnici pravne osobe ili da su odgovorne osobe u pravnoj osobi, smatrat će se vlasnicima plovila u smislu ovih uputa
- Osim vlasnika plovila državnu granicu mogu prijeći i članovi njegove uže obitelji. Kada će osim vlasnika na plovilu boraviti i članovi njegove uže obitelji, osim predočenja dokumenata navedenih gore u točki 2., potrebno je predočiti popunjeni Popis posade i putnika jahte ili brodice za osobne potrebe koji se nalazi u prilogu ove upute. Kako bi se izbjegle neplanirane gužve, marine trebaju potvrditi dolazak u terminu koji je naznačen na obrascu.
Dolazak ostalih stranih državljana
- Najam charter plovila, odnosno korištenje usluge smještaja na brodovima, jahtama i brodicama smatra se bitnim gospodarskim razlogom dolaska u Republiku Hrvatsku. Dokazuje se predočenjem Popisa posade i putnika koji je unesen u sustav eNautika od strane charter kompanije ili vlasnika plovnog objekta. Dozvoljen je i status dokumenta „U pripremi“.
- Za dolazak predstavnika stranih priznatih organizacija (Lloyd’s Register of Shipping, Bureau Veritas, DNV GL; RINA…) u hrvatska brodogradilišta i luke u svrhu produljenja valjanosti postojećih ili izdavanja novih svjedodžbi brodovima i jahtama dužan je predočiti poziv od strane hrvatskog brodogradilišta, vlasnika ili agenta broda.
Uplovljavanje i plovidba u Republici Hrvatskoj
- Uplovljavanje stranih brodica i jahti duljine trupa manje od 24 metra u Republiku Hrvatsku je i nadalje zabranjeno.
- Brodovima koji uplovljavaju u Republiku Hrvatsku radi raspreme (privremenog mirovanja) u hrvatskim lukama odobrit će se uplovljavanje isključivo ukoliko će se na brodu, u najvećem dijelu odobrenog perioda boravka, nalaziti oko 40-50 članova posade. Po ulasku u Republiku Hrvatsku, svi hrvatski i strani državljani dužni su se držati općih i posebnih Preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za hrvatske i strane državljane koji prelaze državnu granicu i ulaze u Republiku Hrvatsku od 9.svibnja 2020. Više podataka o korona virusnoj bolesti i mjerama smanjenja rizika od širenja bolesti nalazi se na mrežnim stranicama HZJZ-a odnosno u kontaktu sa izbranim liječnikom i teritorijalno nadležnim epidemiologom.
Plovidba svim brodovima, jahtama i brodicama koji se u ovom trenutku nalaze u Republici Hrvatskoj je dozvoljena.
- Tijekom boravaka na vezu u lukama otvorenim za javni promet i lukama nautičkog turizma nužno je spriječiti prelazak gostiju i članova posade s jednog plovnog objekta na drugi. Po ulasku u Republiku Hrvatsku, svi hrvatski i strani državljani dužni su se držati općih i posebnih Preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za hrvatske i strane državljane koji prelaze državnu granicu i ulaze u Republiku Hrvatsku od 9.svibnja 2020. Više podataka o korona virusnoj bolesti i mjerama smanjenja rizika od širenja bolesti nalazi se na mrežnim stranicama HZJZ-a https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologijazarazne-bolesti/koronavirus-najnovije-preporuke/ odnosno u kontaktu sa izbranim liječnikom i teritorijalno nadležnim epidemiologom.
- Za sve plovne objekte koji nemaju ugrađene sustave za automatsku identifikaciju (AIS) ili neki drugi elektronski sustava praćenja plovidbe, preporuča se vođenje evidencije o svim pristajanjima od početka plovidbe do završetka iste.
Za sve gore navedene članove posade i nautičare preporuča se ograničavanje izlazaka na kopno na najnužnije u prvih 14 dana boravka u Republici Hrvatskoj. U ovih 14 dana uračunali bi se i dani plovidbe ili boravka na sidrištu prije dolaska u Republiku Hrvatsku, koje su proveli bez kontakta s drugim osobama.
Osim navedenog, svi hrvatski i strani državljani dužni su se pridržavati se i ostalih epidemioloških mjera objavljenih od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Luke nautičkog turizma, charter kompanije i vlasnici brodova za višednevna kružna putovanja dužni su prilagoditi svoj rad i pružanje usluga specifičnim preporuka izdanim od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Odluku možete pogledati ovdje.
Foto:Ilustracija