5.8 C
Dubrovnik
Subota, 23 studenoga, 2024
NaslovnicaLifestyleObjavljen prvi znanstveni rad o pomoru periski koje je pokorio opasni parazit

Objavljen prvi znanstveni rad o pomoru periski koje je pokorio opasni parazit

-O tome da nam je dragu plemenitu perisku gotovo u potpunosti pokorio opasni parazit/i,  kako kod nas, pa tako i u Mediteranu, pisali smo vam mnogobrojno puta u posljednje dvije godine No, uz to, mi smo pisali i nešto drugo – znanstveni rad – koji je napokon, nakon mjeseci čekanja, ugledao svjetlo dana – napisali su iz Društva istraživača mora 20.000 milja, a u svibnju 2019. godine zabilježen je prvi pomor na Jadranu, na Elafitima.

Znanstveni rad, koji okrupnjuje informacije o praćenju populacije periske u Parku prirode Telašćica od jeseni 2018. do rujna 2019. te populacije na Elafitskom otočju, objavljen je u travnju ove godine u časopisu Journal of Invertebrate Pathology.

-Ovim putem još jednom želimo se zahvaliti svojim članovima i volonterima koji su sudjelovali u prikupljanju ovih podataka na terenu! Također, samu izvedbu terenskog istraživanja na kojem su prikupljani podatci koji su doveli do publikacije ovog znanstvenog rada proveli smo uz potporu Javne ustanove Park prirode Telašćica i u sklopu istraživačko-edukacijskog projekta “Ne KLIMAjte palasturu!” koji je financirao Grad Dubrovnik – napisali su iz Društva istraživača mora 20.000 milja.

Plemenita periska je endemski i najveći školjkaš Mediterana, te može narasti do 120 cm u visinu. Rasprostranjena je u čitavom Jadranu na sedimentnom dnu plitkih priobalnih područja, a mnogi od nas poznaju je pod različitim imenima: lostura, loščura, palastura. Ekološka uloga ove vrste je od iznimne važnosti zbog toga što filtrira i zadržava velike količine organske tvari iz suspendiranog detritusa što doprinosi povećanju prozirnosti morske vode. Uz to, pruža brojnim algama, spužvama, mnogočetinašima, mahovnjacima i ostalim beskralješnjacima tvrdu podlogu za kolonizaciju u područjima mekog morskog dna. Stoga na periskama često vidimo veliko bogatstvo života šarenih organizama. Unutar njih također se nalaze mali račići s kojim žive u simbiozi. Osjetljiva je na zagađenje i onečišćenje mora, mnoge jedinke stradaju sidrenje, a još uvijek je prisutno i ilegalno vađenje jedinki radi ukrasa i/ili jela.

2016. godine zabilježen je prvi masivan pomor jedinki plemenite periske u Mediteranu na istočnoj obali Španjolske te se od tad širi cijelim Mediteranom. Za tu pojavu “glavni krivci” su novoopisana vrsta Haplosporidium pinnae te bakterija iz roda Mycobacterium. U svibnju 2019. godine mi smo zabilježili prvi pomor na Jadranu, na Elafitima.

-Mi smo veliki dio 2019. proveli aktivno istražujući populacije plemenite periske duž Jadrana, a ponajviše u zaštićenim područjima. Tako smo vas izvještavali o situaciji u Parku prirode Telašćica kao i u Parku prirode Lastovsko otočje. Uz njih tijekom godine monitorirali smo područje na Silbi, oko Zadra, Paga, Cresa, Elafita, nekoliko lokacija oko Splita, no i mnoge druge diljem Jadrana, uz vašu pomoć – pomoć aktivnih građana koji su dojavljivali lokacije, brojali periske te pratili njihovo stanje ili naplavljivanje praznih ljuštura na obale. To još uvijek činite, stoga vam na tom trudu veliko hvala! Također, ako primjietite igdje na našoj obali žive periske (uspravna s vidljivim tkivom školjkaša unutar školjke te reagira na podražaj i eventualno se zatvara) javite nam se u inbox na Facebook ili na kontakt formu ove web-stranice – napisali su iz Društva istraživača mora 20.000 milja.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE