Na hrvatskim fakultetima je nakon završetka oba upisna roka ostalo 11 tisuća nepopunjenih mjesta. Tragom ove informacije odlučili smo provjeriti kakva je situacija na Sveučilištu u Dubrovniku. Kako nam je kazao glasnogovornik Mislav Ćimić na jesenskom upisnom roku zabilježen je interes na razini prošlogodišnjeg, uz neznatno smanjenje, dok je na prvom upisnom roku zabilježen nešto slabiji interes kandidata. U konačnici dubrovačko sveučilište upisalo je 239 studenata. I dok za određene studijske programe vlada veliki interes, za studij Povijest Jadrana i Mediterana, ni nakon jesenskog upisnog roka nije bilo zainteresiranih. Ćimić nam je otkrio kako će u predstojećoj akademskoj godini pohađati i 75 stranih studenata te da planiraju pokrenuti cjelovite studije na engleskom jeziku.
Kako nam je kazao glasnogovornik Sveučilišta u Dubrovniku Mislav Ćimić, najveći broj brucoša u akademskoj godini 2022./2023. godini na Sveučilištu u Dubrovniku odlučio se na studiranje na Odjelu za ekonomiju i poslovnu ekonomiju, Pomorskom odjelu i Odjelu za komunikologiju.
“Među studentima najveći interes ove godine vlada za studije Sestrinstva, Nautike, Brodostrojarstva, Medija i kulture društva, Poslovne ekonomije te Hotelijerstva, restoraterstva i gastronomije. Raduje nas i porast interesa za studij Poslovno/primijenjeno računarstvo na Odjelu za elektrotehniku i računarstvo te drugu godinu zaredom na studiju Primijenjena ekologija mora na Odjelu za primijenjenu ekologiju. Nažalost, ni na jesenskom upisnom roku nije bilo zainteresiranih za studij Povijest Jadrana i Mediterana, a nešto lošije upisne rezultate zabilježili su i studij Elektrotehničke i komunikacijske tehnologije u pomorstvu na Odjelu za elektrotehniku i računarstvo te studij Pomorske tehnologije jahta i marina na Pomorskom odjelu”, kazao nam je Ćimić.
I dok su na prvom, ljetnom, upisnom roku upisana 182 studenta, na jesenskom roku neki od studijskih programa Sveučilišta u Dubrovniku upisalo je 57 studenata.
“Drugi upisni rok otprilike je na razini prošlogodišnjeg uz neznatno smanjenje, dok je na prvom, ljetnom, upisnom roku zabilježen slabiji interes kandidata. Trendovi na razini cijele države i svih hrvatskih sveučilišta su slični te uvelike uvjetovani demografskim pokazateljima Hrvatske. Unatoč izazovima koje je cjelokupnom sustavu visokog obrazovanja u Hrvatskoj i svijetu proteklih nekoliko godina donijela pandemija koronavirusa, na Sveučilištu u Dubrovniku smo i dalje optimistični za budućnost. Uvijek se iznova veselimo novim studentima i doista ih radosno očekujemo. Nastava počinje 3. listopada, a s njom i vreva u sveučilišnim zgradama i predavaonicama koja je najljepša slika Dubrovnika kao sveučilišnog grada”, istaknuo je glasnogovornik te dodao kako će uz naše studente tijekom nadolazeće akademske godine nastavu pohađati 75 stranih studenata koji na Sveučilište stižu kroz Erasmus + program mobilnosti.
“Bit će tu studenata iz Bit će tu studenata iz Njemačke, Austrije, Francuske, Italije, Španjolske, Portugala, Irske, Slovačke, Poljske, Češke, Rumunjske, Makedonije, Slovenije, Indije, Čilea te dvoje studenata iz Sjedinjenih Američkih Država. Studirat će većinom na Odjelu za ekonomiju, ali i na Odjelu za komunikologiju, Odjelu za elektrotehniku i računarstvo, Odjelu za umjetnost i restauraciju te nekoliko njih i na Pomorskom odjelu. Prethodni, ljetni semestar akademske 2021./2022. godine, donio je porast broja inozemnih studenata na Sveučilištu u Dubrovniku te dulji popis zemalja iz kojih oni dolaze i u odnosu na pretpandemijsko razdoblje”, kazao nam je Ćimić te naglasio kako se ugovori o suradnji s inozemnim sveučilištima i drugim partnerskim visokoobrazovnim institucijama iz godine u godinu obnavljaju i sklapaju nove te se time proširuje krug zemalja iz koji studenti dolaze u Dubrovnik.
Ćimić nam je otkrio i kako Sveučilište ima u planu pokretati cjelovite studije na engleskom jeziku.
“To je dio strateškog promišljanja i vizije budućnosti Sveučilišta koje se time dodatno otvara za međunarodne studente koji će moći cijeli studij završiti kod nas. Senat Sveučilišta odobrio je pokretanje diplomskih studija na engleskom jeziku na Odjelu za komunikologiju i Odjelu za umjetnost i restauraciju, a u planu je u bližoj budućnosti ponuditi studije na engleskom jeziku i na drugim odjelima”, kazao je te dodao kako je ove godine porastao interes studenata Sveučilišta za odlazak u inozemstvo.
“U predstojećoj akademskoj godini tridesetak studenata ići će na studijski boravak ili na stručnu praksu, kroz program Erasmus +. Stanje se vraća na one prije pandemije da se nastavlja diljem Europe, a i šire, normalizira i većinom se fizički vratila na sveučilišne kampuse i učionice”, naglasio je.
Na pitanje što Sveučilište poduzima kako bi privuklo studente da studiraju upravo u Dubrovniku Ćimić nam je odgovorio sljedeće:
“Trudimo se naše studije uskladiti s potrebama tržišta rada što iziskuje kontinuiran i sustavan trud koji ulažemo. Naši kolegiji nude relevantna saznanja iz svih područja znanosti dajući i teoretska i praktična znanja. Naša prednost koja privlači studente, kako sami ističu, jest da je Sveučilište u Dubrovniku specifično po radu u malim skupinama čime je komunikacija s nastavnicima uvelike olakšana, a pristup neporedan – gotovo obiteljski. Uz to, Dubrovnik ima jedan od najmodernijih Studentskih domova u Hrvatskoj koji ima brojne sadržaje koji nadopunjuju kvalitetu studentskog života u Dubrovniku općenito. Pravo na smještaj u studentskom domu imaju svi redoviti studenti, polaznici visokih učilišta u gradu Dubrovniku, koji su ujedno državljani Republike Hrvatske ili zemlje članice Europske unije, a odobrenim statusom stranca na stalnom boravku u Republici Hrvatskoj, a nemaju zasnovan radni odnos i ne obavljaju djelatnost obrta, slobodnog zanimanja i/ili poljoprivrede i šumarstva.”