Zašto nas neke knjige inspiriraju više od drugih? Pamtimo ih kroz trag koje su ostavile u nama. Svoj top deset ovog kišnog jutra donosi vodička, pjesnikinja, putnica Vesna Čelebić.
Antoine de Saint-Exupéry: Mali Princ
Ne znam što reći o ovoj knjizi, a da već nije tisuću puta rečeno, ali nisam je mirne duše mogla izostaviti s popisa. Vjerojatno knjiga koju sam u životu najviše puta prečitavala, prelistavala i proživljavala. Svevremenska, bezvremenska i aktualna u svim životnim dobima, uvijek me uputi na ono bitno. Obožavam joj ilustracije: bez obzira koliko su mi lijepa ova nova multikolor ili pop-up izdanja, ostajem vjerna mojoj crno-bijeloj iz 1981., koju sam ‘posudila zauvijek’ od mame.
Mika Antić: Pra-govor I-V
Mika Antić je Mali Princ u stihu. Svu umjetnost bivanja on sažima u predivne slike, u kojima se poezija i proza isprepliću s porukama o sebi, o obitelji, o slobodi i o životu. Zbirka je zamišljena kao ostavština njegovom sinu Vuku, pa je osjećam kao neku ukoričenu mudrost življenja koju otac predaje sinu. Pragovor je ustvari 5 knjiga: Horoskop, Tako zamišljam nebo, Plavi čuperak, Garavi sokak i Hodajući na rukama, i ne mogu odabrati jednu. Sve ih jednako obožavam.
Helen Fielding: Tajni dnevni Bridget Jones // Bridget Jones na rubu pameti
Bridget Jones je moja apsolutna heroina. Svaki put kad si brojim cigarete, čaše vina ili kalorije, mislim na nju. S njom se lako poistovjetiti: ona broji svoje greške, i ponavlja ih; neprestano propitkuje vlastiti život i nada se da najbolje tek dolazi, pritom nikad ne posustajući duhom. Zbog predivnog britanskog humora sam se doslovno naglas smijala dok sam čitala ove knjige.
Amir Telibećirović & Sabaha Čolaković: Opsada Sarajeva
Jedna knjižica malog formata koja je na mene ostavila veliki dojam. Pisana u formi vodiča, prepuna raznolikih i sažetih informacija, opisuje 1425 dana opsade Sarajeva u periodu od 1992-1996. Ponajviše mi se sviđa životan ton, i širok raspon podataka, od političkih, povijesnih i svakodnevnih crtica do ratnih recepata, i ponekog neizbježnog bosanskog vica. Kako i autori sami kažu, bez pretenzija je ‘da bude stručna studija’, ona donosi ‘jednostavne odgovore na najčešća pitanja koja se postavljaju o opsadi grada’.
Desmond Morris: Beba
Kao vjerojatno i mnoge današnje mame, pročitala sam i prelistala brdo neke literature o djeci, dječjim i roditeljskim boljkama i odgoju. „Beba: zadivljujuća priča o prve dvije godine života“ mi se jako svidjela, jer bez neke prosudbe i savjeta daje pregled anatomskog i psihološkog razvoja djeteta. Pitke i jednostavne informacije koje se mogu i nasumično čitati popraćene su izvrsnim fotografija divnih bebica.
Rupi Kaur: Sunce i njeni cvjetovi
Doživljavam poeziju Rupi Kaur kao direktnu i jasnu, uvijek poentira zadnjom rečenicom i lako mi je razumjeti njene poruke. Knjiga je inspirirana jednom tek završenom ‘teškom’ ljubavi, pa kroz pet faza cvijeta, a koje su ujedno i naslovi poglavlja (Venem, Padam, Puštam korijenje, Rastem, Cvatem), ona u svakoj pjesmi opisuje svoja stanja i misli u tom periodu. Pritom se dotiče mnogih tema, od depresije, čarobnih epifanija i osobnog rasta, do značenja zajednice, naslijeđa i rekfleksije prirode u nama.
Davor Rostuhar: Samo nek’ se kreće
Ova knjiga je dala vjetar u leđa mojim snovima o putovanjima. Rostuhar je danas poznati avanturist i putopisac, a ovo mu je prva knjiga u kojoj veoma iskreno i bez nekog pretjeranog „brušenja“ i romatike donosi priču o devetomjesečnom putovanju oko Mediterana na bicikli.
Suad Ahmetović: Dubrovački kurioziteti
Kurioziteti su zaista gozba za kuriozne. G. Ahmetović novinarskom sažetošću sabire mnoge jedinstvene događaje i običaje našeg kraja u knjigu koja obiluje povijesno utemeljenim podacima i zanimljivostima, od toga da su se nakon kuge kuće čistile octom do toga da su kneževi svoje ugledne goste tratavali komadima leda. Ako potraje ova kriza u turizmu, čini mi se da ću i ja tako gostiti moje!
Vanja Rupnik Račić & Budimir Nešić: Olovka piše srcem
Zbirka dječjih mudrosti, ovo je knjiga koju često nasumice otvaram kad se uželim neke lijepe misli za malo ‘podignut’ dan. Dječje viđenje svijeta je zaista divan izvor novih perspektiva. Evo, upravo sam na ovo otvorila: „Srce nam služi kad se uplašimo da se pipnemo za njega da li smo još živi.“
Vedran Mezei: Tu sam
Baš kao ni Malog Princa, ni Vedrovu knjigu ne mogu izostaviti s ovog popisa. Knjiga, sastavljena od sedam priča, je puna nekih jednostavnih, a poticajnih poruka. Lako se čita, vodi nas u različite dijelove svijeta i obiluje zanimljivim podacima. Meni osobno, obzirom da sam je prevela na engleski, je svakako knjiga s kojom sam razvila najintimniji odnos, što znači da sam joj pojedine dijelove promislila i prečitala skoro i više puta nego Malog Princa.
PREDSTAVLJAMO: Vesna Čelebić: traži razlog da se osmjehuješ, budi ljubazan, druži se…