13.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 21 travnja, 2025
NaslovnicaKultura1872. osnovan je Domorodni muzej u Dubrovniku i traje do danas! A...

1872. osnovan je Domorodni muzej u Dubrovniku i traje do danas! A pokrenuo ga je ljekarnik…

U povodu obilježavanja 150. obljetnice osnutka, Dubrovački muzeji u subotu, 23. srpnja 2022. u Kneževu dvoru otvorili su središnju izložbu “150 godina Dubrovačkih muzeja”.

Izložba prati muzeološke razvojne faze Ustanove od samih početaka do danas i koncipirana je u 11 tematskih cjelina: povijesni razvoj, zaslužni muzealci, fundus, izložbena i izdavačka djelatnost, stalni postavi, istraživanja, edukativno – pedagoška djelatnost, restauracije i konzervacije, suradnje i „iza scene“.

Na izložbi se može vidjeti i rekonstrukcija kabineta Antuna Dropca, osnivača Domorodnog muzeja, s originalnim predmetima iz 19. stoljeća. Predstavljena je i dokumentarna građa, raritetni predmeti kulturno – povijesne i umjetničke vrijednosti iz fundusa pribavljeni donacijama i otkupima, kao i izbor predmeta otkrivenih tijekom arheoloških istraživanja na dubrovačkom području. 

Voditeljica projekta je viša kustosica i ravnateljica Ivona Michl koja, uz višu kustosicu Anu Kaznačić Skurić, potpisuje stručnu koncepciju izložbe, dok su tematske cjeline obradili kustosi Dubrovačkih muzeja: Bruno Bijađija, Ljerka Dunatov, Marina Filipović, Branka Hajdić, Ana Kaznačić Skurić, Dino Lokas, Tonko Marunčić, Ivona Michl, Dragana Moravec, Domagoj Perkić, Aleksandra Piteša i Lucija Vuković.

Voditelj izrade tehničkog postava je preparator za drvo Dubrovačkih muzeja Željko Ćatić, a autor izrade figure u prirodnoj veličini Antuna Dropca je restaurator za kamen Dubrovačkih muzeja, akademski kipar Ivan Mladošić.

– Kao prva kulturna ustanova Grada Dubrovnika i jedan od najstarijih muzeja u Hrvatskoj, Domorodni muzej koji je bio prethodnica Dubrovačkih muzeja, osnovan je na poticaj Trgovačke komore i Općinskoga vijeća 1872., a za javnost je otvoren 1873. godine. Danas su Muzeji kompleksna ustanova u čijem sastavu djeluju Kulturno – povijesni muzej u Kneževu dvoru, Pomorski muzej u tvrđavi svetog Ivana, Etnografski muzej u žitnici „Rupe“ te izložbe Arheološkog muzeja u tvrđavi Revelin. Fundus Muzeja danas čini preko 50 tisuća predmeta. – istaknula je na otvaranju voditeljica projekta i ravnateljica Ivona Michl.

Također se osvrnula na bogatu izložbenu i izdavačku djelatnost Dubrovačkih muzeja:

– U zadnjih 20 godina, Muzeji su izdali više od 100 muzejskih publikacija, uključujući kataloge, vodiče po stalnim postavima, razne monografije, zbornik Dubrovačkih muzeja, edukativne publikacije i brojne druge tiskovine. Realizirali su 143 vlastite izložbe iz fundusa, kao i brojne gostujuće izložbe u suradnji s raznim hrvatskim i međunarodnim kulturnim institucijama. Kontinuiranim djelovanjem posljednjih 150 godina uspješno smo brinuli i skrbili o kulturnoj i spomeničkoj baštini, kao i povijesnom nasljeđu Dubrovnika i njegove okolice – dodala je Michl.

Na kraju se zahvalila svim bivšim i sadašnjim djelatnicima Dubrovačkih muzeja, posebno tehničkoj službi i stručnim djelatnicima koji su dali svoj doprinos u realizaciji ove izložbe, zaposlenicima Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik koji su za potrebe izrade replike kabineta ustupili predmete iz svoje bogate prirodoslovne zbirke i originalne vitrine koje su nekada krasile stalni postav Muzeja u tvrđavi svetog Ivana, Restauratorskoj radionici za metal Sveučilišta u Dubrovniku, Odjelu tehnike Dubrovačkih ljetnih igara koji su povodom otvaranju izložbe prigodno osvijetlili Knežev dvor te osnivaču Gradu Dubrovniku na potpori tijekom 150 godina djelovanja Muzeja. 

Na otvaranju je govorio i predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Marko Potrebica.

– Ovo je najznačajnija kulturna ustanova Grada Dubrovnika, a o tome svjedoči ovo mjesto koje vam je dato na upravljanje. Vi ste svjetionik dubrovačke povijesti, vi ste danas ambasadori Dubrovnika. Ono što je izazov vremena u kojem živimo jest digitalizacija, brzina ali nažalost i površnost. Stoga je na vama veliki izazov, a to je kako našu povijesnu baštinu predstaviti posjetiteljima, mladim generacijama i novim naraštajima. Moram se još jednom zahvaliti svim vrijednim djelatnicima na predanom radu i angažmanu, kao i vizionarima koji su udarili temelje Dubrovačkih muzeja – istaknuo je Marko Potrebica.

Izložbu je otvorila izaslanica ministrice kulture i medija Republike Hrvatske i zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić.

– Ovo je godina velikih jubileja. Uz 150 godina Dubrovačkih muzeja, ove godine obilježavamo i 750 godina Statuta. Iako ih dijeli 600 godina, njihovo postojanje svjedoči o kontinuitetu Grada, sustavnoj brizi za Grad, za život u Gradu i ono što smo naslijedili. S tim što ove važne obljetnice obilježavamo govorimo o tome koliko nam je to nasljeđe važno i koliko smo spremni od povijesti učiti te sve ono što je dobro oplemenjivati.

Kao zamjenica gradonačelnika Frankovića želim naglasiti kako je zaista puno truda i posvećenosti uloženo u vremenu pandemije gdje su djelatnici iskazali znatan interes za suradnjom i pokazali svu svoju kreativnost i angažman kroz projekt #karantenadubrovnik2020.

U ime ministrice Obuljen Koržinek čestitam još jednom svima u nadi da će ova institucija nastaviti uspješno djelovati kao i do sada – zaključila je izaslanica ministrice kulture i medija Republike Hrvatske i zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić.

U prigodnom programu nastupio je Folklorni ansambl Linđo koji je izveo Dubrovačku kontradancu.

Velika obljetnička izložba „150 godina Dubrovačkih muzeja“ koju prate i novi prigodni suveniri, ostaje otvorena do 31. prosinca 2022. godine.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE