Povlastica je to koja se u Japanu primjenjuje od 1947. godine, a bila je prisutna i u nekadašnjem Sovjetskom Savezu. Staro-novu praksu prije nekoliko mjeseci odlučila je uvesti i Španjolska.
Za mnoge žene prvi dani mjesečnice obilježeni su jakom glavoboljom, bolovima u trbuhu i leđima te osjećajem umora, bezvoljnosti ili depresije, pa se zaposlene pripadnice ljepšeg spola snalaze kako god umiju. Neke uspijevaju raditi od kuće, druge se naoružaju tabletama protiv bolova, a one sretnije od firme za “one dane u mjesecu” dobiju tzv. menstrualni dopust. Ovakav oblik slobodnog dana nije nikakva novost.
Povlastica je to koja se u Japanu primjenjuje od 1947. godine, Indoneziji od 1948., a bila je prisutna i u nekadašnjem Sovjetskom Savezu. Staro-novu praksu prije nekoliko mjeseci odlučila je uvesti i Španjolska.
Provođenjem ankete u kojoj je sudjelovalo više od 3300 ispitanika, portal MojPosao je istražio što građani misle o uvođenju menstrualnog dopusta u naše kompanije.
Pozitivna promjena
Čak 70 posto ispitanika smatra kako bi ovakva praksa polučila pozitivne rezultate te da bi i Hrvatska trebala slijediti dobre primjere azijskih zemalja i Španjolske.
“Žene su u tom periodu introvertnije, ranjivije i potreban im je odmor”, prokomentirao je jedan ispitanik.
Smatraju kako bol koju žena trpi za to vrijeme negativno utječe na njeno raspoloženje, kao i na obavljanje svakodnevnih radnih zadataka zbog čega bi odluka o uvođenju menstrualnog dopusta bila i više nego prihvatljiva.
“Naravno da treba uvesti menstrualni dopust. Dosta žena ima jako velike bolove. Oni mogu utjecati na njen privati, ali i poslovni život. Bio bi to spas za većinu žena”, dodao je drugi ispitanik.
Rast diskriminacije nad ženama
S druge strane, 24 posto njih smatra kako nema potrebe za uvođenjem menstrualnog dopusta. Tvrde kako je to pretjerivanje jer žene, u slučaju većih bolova, uvijek mogu uzeti slobodan dan ili otvoriti dan bolovanja. Dio onih koji se protive uvođenju ovakvog oblika dopusta vjeruje kako bi takva praksa narušila status žena u kompanijama te da bi to moglo doći do pada zapošljavanja ženskih osoba.
“Takva bi odluka žene dovela u neravnopravan položaj. Zbog takvih mjera žene bi se počelo diskriminirati, primale bi manje plaće ili bi jednostavno ostale bez posla”, zaključili su naši ispitanici.
FOTO: MojPosao