Znanstvenici s Odjela za biomedicinske znanosti Tehnološkog instituta u New Yorku izradili su epidemiološku studiju u kojoj su pronašli povezanost cijepljenja BCG-om i smanjene smrtnosti od Covida-19. Svjetska zdravstvena organizacija zasad se ograđuje i čeka znanstvenu valorizaciju istraživanja. O kakvoj je studiji riječ i stoji li ona na čvrstim znanstvenim nogama, za T-portal odgovorio je Ivan Đikić, profesor biokemije i ravnatelj Instituta IBC2 na Goethe Sveučilištu u Frankfurtu.
“Riječ je o dobro provedenoj studiji teorijske prirode jer uspoređuje prijašnje nalaze o cijepljenju protiv tuberkuloze sa sadašnjim podacima o proširenosti Covida-19″, kaže Đikić.
“Posebno su zanimljivi podaci o zemljama koje nisu provodile univerzalno cijepljenje BCG-om, poput Italije, Španjolske i SAD-a, a koje su imale dosta brzu proširenost i veliki mortalitet, za razliku od Japana ili Danske, koje su provodile univerzalno cijepljenje od pedesetih godina prošlog stoljeća te čiji stanovnici imaju pozitivnu korelaciju s manjim mortalitetom i morbiditetom”, dodaje Đikić.
Pokazalo se da cjepivo BCG pruža široku zaštitu protiv virusnih infekcija i sepse. Široka upotreba u populaciji mogla bi smanjiti broj nositelja virusa, a u kombinaciji s drugim mjerama moglo bi to djelovati na usporavanje ili zaustavljanje širenja Covida-19, smatraju njujorški znanstvenici te upozoravaju da je BCG kontraindiciran kod ljudi s oslabljenim imunitetom i trudnica pa treba biti oprezan prilikom primjene u slučaju Covida-19.
Cijeli članak pročitajte ovdje.