20.8 C
Dubrovnik
Utorak, 22 travnja, 2025
NaslovnicaVijestiSeaClear: u Hamburgu testiran autonomni sustav robota za čišćenje mora

SeaClear: u Hamburgu testiran autonomni sustav robota za čišćenje mora

U sklopu provedbe projekta SeaClear u luci Hamburg provedena su prva testiranja cjelokupnog autonomnog sustava robota za čišćenje otpada iz mora. Događanju su uz predstavnike Regionalne agencije DUNEA i Sveučilišta u Dubrovniku, nazočili i ostali projektni partneri: najpoznatija svjetska organizacija koja isporučuje provjereni robotski hardver – tvrtka SST – SubSeaTech iz Francuske, četiri akademske institucije: Tehničko sveučilište Delft iz Nizozemske koje ujedno ima ulogu vodećeg partnera, Tehničko sveučilište Munich i Fraunhofer CML iz Njemačke, te Tehničko sveučilište Cluj-Napoca iz Rumunjske.

Uz preliminarno verificiranje sustava, održan je i partnerski sastanak za koordinaciju trenutačne provedbe aktivnosti i dinamike ostvarivanje predviđenih rezultata.

Kroz interdisciplinarni pristup, Sveučilište u  Dubrovniku razvija autonomni heterogeni robotski sustav, zajedno s ostalim tehničkim partnerima na projektu. Osim važnog tehnološkog inputa iz područja robotike, umjetne inteligencije i automatskog upravljanja Laboratorija za inteligentne autonomne sustave (LARIAT) s Odjela za elektrotehniku i računarstvo, daje i biološki uvid Odjela za primijenjenu ekologiju, kako bi se osiguralo da sustav robota koji će se razviti ni na koji način ne ugrožava biljni i životinjski svijet u morskom okolišu. U projekt je također uključen i Odjel za ekonomiju i poslovnu ekonomiju, koji daje pristup projektu kroz studiju izvodljivosti kako bi se dodatno istražila ekonomska isplativost ovakvog sustava.

Regionalna agencija DUNEA koordinira pilot aktivnosti na dvije pilot lokacije u Dubrovačko-neretvanskoj županiji – Lokrum i Bistrina, te ujedno provodi aktivnosti podizanja svijesti građana o sveprisutnom problemu otpada u moru te potiče na korištenje održivih opcija u svakodnevnom životu i izbjegavanju jednokratnih proizvoda, posebno plastike, s ciljem smanjenja količine otpada koje u konačnici završava u našem okolišu.

Ukupni proračun projekta SeaClear iznosi nešto manje od 38 milijuna kuna, a financira se u 100 postotnom iznosu iz Europske unije iz programa HORIZON 2020, kroz koji je za područje Dubrovačko-neretvanske županije osigurano više od šest milijuna kuna. Jedini hrvatski partneri su Regionalna agencija DUNEA i Sveučilište u Dubrovniku. Prijavljen je na poziv Informacijske i komunikacijske tehnologije 2018. – 2020., shema financiranja znanstveno-inovacijska (RIA) te je od ukupno 56 prijavljenih, jedan od četiri projekta odobrenih za financiranje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE