10.8 C
Dubrovnik
Ponedjeljak, 21 travnja, 2025
NaslovnicaVijestiTržište ugljika utemeljeno na poljoprivredi novost je u svijetu

Tržište ugljika utemeljeno na poljoprivredi novost je u svijetu

Za predstavnike poljoprivrednika i tvrtki koje su sudjelovale u projektu, kao i predstavnike institucija u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, u Metkoviću je održana druga regionalna konferencija projekta Green economy and CO2. Riječ je konferenciji na kojoj su predstavljeni rezultati svih projektnih aktivnosti, realiziranih na području Dubrovačko-neretvanske županije.

Župan Dubrovačko-neretvanske županije Nikola Dobroslavić u svom je obraćanju ukazao na važnost borbe protiv klimatskih promjena istaknuvši doprinos Pilot aktivnosti projekta GECO2 u smanjenju emisija CO2, kroz eksploataciju poljoprivrednog sektora i formiranje dobrovoljnog tržišta ugljika.

O realizaciji provedenih aktivnosti po svim radnim paketima govorila je članica projektnog tima, Marijana Marlais koja je istaknula da je formiranje tržišta ugljika temeljenog na poljoprivrednom sektoru novost u svijetu, jer sustavi trgovanja emisijama stakleničkih plinova iz drugih djelatnosti postoje već dugo vremena, pridonoseći tako globalnoj ugljičnoj neutralnosti.

Prof. dr. sc. Boris Lazarević s Agronomskog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu govorio je o opasnostima prekomjernog emitiranja CO2 u budućnosti, samom procesu njegove sekvestracije u tlo, kao značaju tog procesa za obogaćivanje tla i povećanju prinosa  poljoprivredne djelatnosti, a perspektive dobrovoljnog tržišta ugljika iz poljoprivredne djelatnosti, kao i prednostima drugih dobrovoljnih tržišta ugljika, prisutnima je predstavila Maja Celinščak iz Zadruge Granum Salis. Predstavnica Europe Direct ureda u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, Antonija Odak održala je prezentaciju na temu Stvaranje zelenije i klimatski neutralnije Europe.

Agronomski fakultet, Sveučilišta u Zagrebu i Zadruga Granum Salis sudjelovali su u provedbi Pilot aktivnosti kao stručna tehnička pomoć u radu s poljoprivrednicima i emitirajućim tvrtkama.

Primjena novih eko prihvatljivih poljoprivrednih praksi u postojećoj obradi tla, dovela je do formiranja dobrovoljnog tržišta ugljika u Dubrovačko-neretvanskoj županiji kao Pilot aktivnost projekta GECO2. Pilot aktivnost se realizirala se na području doline Neretve. U pilot projektu sudjelovalo je 24 poljoprivrednika na čijim parcelama se sekvestriralo 75 tona CO2 u tlo, što po ekvivalentu izračuna 1 tona sekvestriranog CO2 = 1 CO2 kredit, predstavlja 75 CO2 kredita. Krediti su spremni za tržišni plasman te su neke tvrtke već spremne otkupiti kredite, čime bi ugljično neutralizirali svoje poslovanje, doprinoseći time  podizanju svijesti o važnosti borbe protiv klimatskih promjena i brizi o očuvanju planete na kojoj živimo.

Projekt GECO2 se realizira u sklopu Programa prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 18.420.353,00 kuna, dok je proračun Dubrovačko-neretvanske županije 2.063.382,00 kuna. Projekt se provodi uz stručnu i tehničku pomoć Regionalne razvojne agencije Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE