U okviru programa Mjeseca hrvatskoga jezika, a povodom Dana glagoljice, 22. veljače u Saloči od zrcala, Dubrovačke knjižnice organizirale su interaktivno predavanje za učenike osnovnih škola posvećeno Župskom glagoljskom natpisu.
Tanja Galjuf, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti i Jelena Marić, profesorica povijesti i geografije održale su predavanje i praktični dio u obliku istraživačke igre.
Na predavanju su sudjelovali učenici iz OŠ Lapad i OŠ Montovjerna.
Interaktivno predavanje započelo je povijesnim pregledom Jelene Marić. Učenici su imali priliku saznati zanimljive detalje o Župi dubrovačkoj od prapovijesti, antike, srednjeg vijeka sve do zadnjih istraživanja koja datiraju iz 2006. godine.
Te je godine arheološkim istraživanjem otkriveno rano srednjovjekovno groblje kod sv. Đurđa u Župi dubrovačkoj između Petrače i Buića, dok su 2001. godine otkrivene tri zidane grobnice i dio antičkog zida koji je tada pokazao da je tu postojala ranokršćanska crkva iz kasne antike.
Župa dubrovačka je tijekom povijesti promijenila tri imena: Astareja, Brenum i Žrnovica.
Tanja Galjuf upoznala je učenike sa glagoljicom i njezinom važnošću za hrvatski narod.
Uz Konavoski, Župski glagoljski natpis svjedoči o postojanju glagoljice na ovom području. Župski glagoljski natpis je drugi glagoljski natpis najranijega glagoljskoga razdoblja. Republika Hrvatska je 2014. godine proglasila “umijeće čitanja, pisanja i tiskanja glagoljice” hrvatskim nematerijalnim kulturnim dobrom.
Učenici su nakon predavanja imali priliku sudjelovati u istraživačkom dijelu predavanja gdje su igrali Igru bijega – pomoću korištenja glagoljice trebali su odgonetnuti skrivenu poruku, a oni najbrži i najtočniji u kvizu Pet za pet osvojili su prigodne majice i magnete s otiskom Župskog glagoljskog natpisa.