SPORT
08.01.2017 u 12:41

Što je obilježilo sportsku 2016.

2016. bila je najbolja sportska godina od hrvatske samostalnosti, ponajviše zbog rekordnog broja medalja osvojenih na Olimpijskim igrama u Riju. I dubrovački sportaši, rukometaši i košarkaši, dali su svoj doprinos tim odličnim rezultatima, no najuspješniji od svih bili su vaterpolisti koji su u Grad iz Brazila donjeli srebrena odličja. Naši Jugaši osvojili su sve što se osvojit može, a vrijedne rezultate postigli su i stolnotenisači te rukometaši, koji su se nakon 17 godina vratili u prvu ligu. Zavidnim rezultatima u godini iza nas mogu se pohvaliti i dubrovačke sportašice -sjajna judašica Ivana Šutalo postala je prvakinja Europe, naša triatlonka Made Žeravica osvojila je hrvatsko zlato a najbolja hrvatska tenisačica Ana Konjuh krajem je godine ušla među 50 najboljih tenisačica svijeta na WTA ljestvici.

komentara  0

Srebro za hrvatsku vaterpolsku reprezentaciju izborilo je pet članova Juga - Marko Bijač, Maro Joković, Marko Macan, naturalizirani Španjolac Xavi Garcia te Zagrepčanin Luka Lončar. Bušlje, Joković i Sukno po drugi put su osvojili medalju na Olimpijskim igrama, a  prva im je bila zlatna prije četiri godine u Londonu,  dok je Bijaču i Macanu ovo bilo prvo olimpijsko odličje.

No to je samo zaokružilo savršenu sezonu Jugaša, koji su osvojili šest trofeja zaredom, pet u prošloj a jedan u novoj sezoni koja je počela u prosincu 2016. Osvojili su hrvatsko prvenstvo i Kup Hrvatske, regionalnu ligu i Ligu prvaka, te na kraju godine i europski Superkup. Jugašima je ovo bio 58. osvojeni trofej, a do sad su izborili 35 pokala pobjednika državnog prvaka, 12 Kupova, 4 Lige prvaka, 2 Regionalne lige, 2 Kupa Jugoslavije, 2 Superkupa Europe i 1 LEN Kup.

Rukometni klub hrvatske mladeži Dubrovnik prošle je sezone osigurao plasman u prvoj hrvatskoj ligi nakon 17 godina odsutnosti, te u prvoj sezoni krenuo u osvajanje titule prvaka. Prvo mjesto prema bodovima za sada dijeli sa ekipom iz Solina koju je u međusobnom ogledu pobijedio rezultatom 34:26. Dubrovčani su u prvom dijelu sezone ostvarili sedam pobjeda, dva remija i samo jedan poraz, s time da su neporaženi bili gotovo devet mjeseci.

Stolnotenisači Libertas Marinkolora krajem su godine ostvarili čak devet pobjeda u ukupno devet nastupa te slavili kao jesenski prvaci HEP Super lige. Pituri su najavili kako su u protekloj godini ostvareni uvjeti da Dubrovnik uskoro postane regionalni centar stolnog tenisa.

Dubrovkinja Ana Konjuh odigrala je prvu pravu seniorsku sezonu i osigurala svoj prvi pokal na 250.000 dolara vrijednom WTA turniru Aegon Openu u Velikoj Britaniji. Mlada tenisačica 2016. godinu dočekala je kao 47. tenisačica svijeta, a u najnovijoj sezoni dolazak do finala osigurao joj je dodatne bodove koji su je plasirali na 36. mjesto na WTA ljestvici.

I za mladu dubrovačku judašicu Ivanu Šutalo 2016. godina bila je za pamćenje. Članica JK Dubrovnik postavila se na vrh Europe, nastavivši niz pobjeda prijelazom iz juniorske u seniorsku ligu. Uz izvrsnu Šutalo u borilačkom sportu iskazao se i metkovski borac Mihovil Žderić, kojega je bod dijelio od svjetskog zlata na prvenstvu u kickboxingu disciplina low kick.

Godina iza nas bila je posebno zanimljiva i za našeg iskazanog nogometaša Darija Srnu. Nakon što se oprostio od reprezentacije i predao kapetansku vrpcu Luki Modriću po završetku Europskog prvenstva u Francuskoj, krenule su brojne spekulacije o njegovom transferu u redove katalonskog giganta Barcelone. Srni je, kako je isticao, oduvijek bio san zaigrati za neki od najvećih klubova u Europi, a ovakvo zanimanje ne samo Barcelone već i drugih velikih klubova za našeg igrača u njegovoj 34-oj godini ukazuju na prestižan status kojeg je zaradio u svijetu nogometa.

Iako smo i u 2017. ušli bez primjerene gradske sportske dvorane, krajem prošle godine u sportskome je duhu najavljena izgradnja i opremanje modernog sportsko-rekreacijskog parka na Babinom kuku. Radovi po fazama očekuju se već ove godine, a park će krasiti dva igrališta za manju i za veću djecu, vježbališta za mlade (street workout) i za starije (outdoor fitness), igralište za male sportove, skate park, trg sa sunčanim satom i boćalište.